Odlazak na fakultet predstavlja potpuno novo poglavlje u životima mladih ljudi. Za većinu studenata to podrazumeva i prvi odlazak iz roditeljskog doma u novi grad, u novi stan, početak samostalnosti, preuzimanje odgovornosti za sebe – izlazak iz poznatog i sigurnog u novo i nepoznato. To ume da bude zastrašujuće, a početak tog novog načina života neretko izaziva osećaj usamljenosti, nostalgije i anksioznosti. Povrh toga, obaveze na studijama sa svim rokovima i zadacima dodatno otežavaju krhko emocionalno stanje brucoša. Veliki broj studenata će se tokom čitavog perioda studiranja boriti sa neprijatnim emocijama, strahovima i nesigurnostima bez osećaja da se nekome mogu obratiti za pomoć i razumevanje.
TEA radionice su osmišljene sa namerom da se studentima ponudi sa jedne strane siguran i bezbedan prostor da se izraze; prostor u kom će biti prihvaćene sve njihove strepnje, strahovi, nesigurnosti, osećanja tuge ili besa i druge neprijatne emocije koje svi često krijemo, plašeći se nerazumevanja i odbacivanja. Sa druge strane, TEA radionice nude i jednostavne metode kojima možemo pomoći sebi u određenim trenucima anksioznosti, a koje podrazumevaju primenu kreativnih, odnosno različitih likovnih postupaka.
TEA radionice su koncipirane tako da je svaka pojedinačna radionica zasnovana na jednoj temi koja se obrađuje i kroz likovni rad ali i kroz razgovor čime se podstiče kod učesnika kanalisanje određenih emocija i podstiču pozitivne misli i osećanja. Likovne aktivnosti koje se primenjuju tokom radionica odabrane su zbog svog potencijala da smiruju, da inspirišu, da nas povežu sa našom podsvešću, da probude osećaj zadovoljstva kada sagledamo rezultat svog rada. Teme razgovora sa druge strane usmeravaju učesnike na buđenje samopouzdanja, na prizivanje pozitivnih misli o sebi i o svojim postignućima – fokusiramo se na ideje koje nas motivišu i osnažuju. Rad u grupi omogućava i međusobnu podršku učesnika kao i uviđanje da mnoge probleme delimo sa drugima i da nismo zaista usamljeni u svojim nesigurnostima.
Tokom rada Fakulteta koji je prilagođen uslovima epidemije,
TEA radionice su se u svom prvom ciklusu ove školske godine odvijale preko Zoom-a. Korišćenje kamera omogućilo nam je da se osećamo povezanim i prisutnim, da pratimo rad i da razmenjujemo misli i svoje impresije. U dugoročnom planiranju, predviđeno je da se radionice realizuju u prostorijama Fakulteta.
TEA radionice u svom nazivu nose ime prerano preminule koleginice Teodore Marinković koja je tokom svog kratkog rada na Fakultetu ostavila značajan trag u radu kroz psihološku podršku studentima.
TEA radionice – Terapija art metodama osmišljava i vodi MA Jovana Đorđević, asistent Fakulteta za užu stručno-umetničku oblast Likovna umetnost sa metodikom.