Факултет педагошких наука

ФАКУЛТЕТ ПЕДАГОШКИХ НАУКА УНИВЕРЗИТЕТА У КРАГУЈЕВЦУ, ЈАГОДИНА Милана Мијалковића 14, 35000 Јагодина, Тел/Факс: +381 (0)35 8223-805, Тел: +381 (0)35 8222-262

Усавршавање наставника немачког језика на Факултету педагошких наука у Јагодини


Гете институт Вас позива да се пријавите за један или више тематских курсева. Имаћете прилику да размењујете идеје са колегама из целе Србије о актуелним темама из дидактике и новим импулсима за наставу и да научено примените  на својим часовима. Догађаји се одвијају у хибридном формату. Након дигиталног увода (2 сата времена) следи дан обуке (4 јединице са паузом за кафу) и 10-дневна фаза дигиталног трансфера (потребно време појединачно). Овде такође имате прилику да упознате како функционише Гете институт и да искористите различите понуде из прве руке.

Рок за пријаву: 1. децембар 2024. на danica.vucinic@goethe.de

Дигитална фаза: 2. децембар – 6. децембар 2024.

Присуство: 7. децембра 2024. године од 11h до 14h часова на Факултету педагошких наука у Јагодини

У интерактивној радионици „Podcast im Unterricht“ стећи ћете знања и вештине да ефикасно интегришете постојеће подкасте у своје часове немачког и истовремено инспиришете своје ученике да креирају сопствене подкасте. Научите како подкасти могу да се користе као моћно наставно средство за развој комуникацијских вештина, разумевања слушања и културолошке осетљивости ваших ученика. Откријте низ постојећих подкаста који су идеални за часове немачког (више информација на линку https://www.goethe.de/ins/cs/de/spr/unt/for/gia/scd/jag.html).

Иновативно учење почиње сада: LET’s STREAM онлајн курс је покренут!


У оквиру Let’s STREAM пројекта, 18.11.2024. год. одржан је први заједнички састанак добродошлице са полазницима одабраним за обуку у оквиру квалификационе фазе. Састанку је присуствовало 26 полазника међу којима је било учитеља, наставника, васпитача у предшколским установама и студената Факултета педагошких наука у Јагодини. Полазницима је представљена структура онлајн курса као и наставни материјали доступни на Google учиници која је креирана у првој фази пројекта под менторством професорке др Карли Вин. Полазници су упознати и са будућом реализацијом летње школе, која ће бити организована по окончању онлајн обуке (маја 2025. године).

Представница Америчке амбасаде Френсис Вестбрук (Frances Westbrook) и проф. др Карли Вин (Carlise Wynne) са универзитета Северна Џорџија, Сједињене Државе, поздравиле су учеснике састанка и срдачно подржале будућу реализацију онлајн обуке.

Осим координатора пројекта и професора који су креирали материјале за Let’s STREAM програм стручног усавршавања, састанку су присуствовали деканица и продекани Факултета педагошких наука.

ПРОМОЦИЈА ПУБЛИКАЦИЈА ИНСТИТУТА ЗА ФИЛОЗОФИЈУ И ДРУШТВЕНУ ТЕОРИЈУ


У среду, 20. новембра, од 12.00 до 13.00, у читаоници Факултета педагошких наука биће одржана промоција истакнутих публикација Института за филозофију и друштвену теорију ( https://ifdt.bg.ac.rs/knjige/ ).
Аутори и уредници представиће укратко следећа издања, а неке од тих књига поклониће Факултету и публици.

Од образовања до необразовања: три теорије
Инвентар образовања
Критика просветног ума
О просвећивању народа: одговори Мезена и Менделсона, немачких просветитеља са краја XVIII века на питање Шта је просвећеност?
Rethinking Education and Emancipation
Liberating Education: What From, What For?

Публикације на енглеском језику резултат су истраживања чланова Лабораторије образовних теорија (Едулаб), који се баве настанком и развојем идеја о образовању и њиховим имплементирањем у савременим образовним политикама и стратегијама.
https://ifdt.bg.ac.rs/edulab/

Истог дана у 17 часова, у просторијама Удружења за развој уметности и културе „Свитацˮ у Јагодини, представници Института огранизоваће трибину „Какво друштво желимоˮ.

Позивамо заинтересоване наставнике, сараднике и студенте на промоцију и трибину.

НАШ ПРОФЕСОР АЛЕКСАНДАР ИГЊАТОВИЋ НА 35. ФОРУМУ ЕВРОПСКЕ АСОЦИЈАЦИЈЕ ПРОФЕСОРА ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА (EUPEA)


Од 07. до 10. новембра 2024. године, у Београду је одржан 35. Форум Европске асоцијације професора физичког васпитања (EUPEA), на коме је учествовало преко 50 представника националних асоцијација професора физичког васпитања из више од 30 европских земаља. Овај значајан међународни скуп отворио је министар спорта у Влади Републике Србије, господин Зоран Гајић, уз присуство државног секретара за спорт, Ратка Николића, и помоћника министра просвете за предшколско и основно образовање, Милана Пашића.

Проф. Александар Игњатовић, професор нашег Факултета као представник Србије, Универзитета у Крагујевцу, FIEP-а и AIESEP-а, имао је част да одржи пленарно предавање на тему „Образовање наставника у физичким активностима и учење путем тела кроз СТЕАМ образовање“. У оквиру рада на пројекту који је финансиран ЕУ Ерасмус грантом. Његово излагање је истакло значај физичких активности и иновативних метода у образовању, посебно кроз интеграцију СТЕАМ приступа који повезује науку, технологију, инжењерство, уметност и математику.

Поред тога, проф. Игњатовић је учествовао на завршном панелу експерата из области физичког васпитања, где је разматрана будућност професионалног развоја наставника физичког васпитања, као и могућности сарадње и размене искустава међу европским земљама.

КАМИШИБАЈИ ПРЕДСТАВЕ – СТУДЕНТИ ФПНЈ ЗА ПРЕДШКОЛСКУ ДЕЦУ

У пријатном простору читаонице Факултета педагошких наука, 14. и 21. новембра 2024. године, одржава се Камишибаји фестивалчић. Камишибаји представе припремају и реализују студенткиње треће године основних академских студија смера Васпитач у предшколским установама, а у публици су деца из припремних предшколских група у школи 17. октобар. Драмска форма која се назива камишибаји театар потиче из Јапана и била је веома популарна пре појаве телевизије, након чега наставља да се користи у јапанским вртићима, да би у новије време постала омиљена у вртићима широм света. За извођење камишибаји представе, што је једна од предиспитних обавеза у оквиру методике развоја говора за рад у пару, студенткиње су самостално израдиле позорницу која се назива бутај и осликале десет до дванаест картица које се сукцесивно извлаче из бутаја уз приповедање или рецитовање.

Првог дана фестивалчића предшколцима су приказане камишибаји представе Пеца и циркуски оркестар, настала према истоименој звучној књизи у издању Креативног центра, Јесења песма и На слово, на слово према тестовима песама Д. Радовића, као и представа Полетарац, према тексту уводне шпице за истоимену дечју емисију. Сваку камишибаји представу пратиле су фонолошке језичке игре, чиме код деце развијамо силабичку свест и свест о фонемама, које спадају у предвештине читања и писања. Представе су тематски уклопљене у пројекте који се реализују у припремним предшколским групама, деца су их пажљиво пратила и са радошћу учествовала у језичким играма за које су наше вредне студенткиње припремиле лепа дидактичка средства, као што су кутија за разврставање речи према броју гласова и тактилне картице за оживела слова.

ПРОГРАМ СТУДЕНТСКЕ РАЗМЕНЕ – СЈЕДИЊЕНЕ АМЕРИЧКЕ ДРЖАВЕ


Отворен је конкурс за програм размене Global UGRAD за академску 2025-2026. годину за студенте прве и друге године основних четворогодишњих студија.

Ако сте студент основних студија и желите да постанете лидер у својој научној области и у друштву, Глобал УГРАД програм размене је прилика која се не пропушта! Боравак на универзитету у Сједињеним Америчким Државама пружиће вам нова знања и искуства, упознаћете различите културе, стећи пријатеље из свих делова света и изградити јаке академске везе.

Конкурс је отворен до 15. децембра

Више информација пронаћи ћете на: https://rs.usembassy.gov

 

ПРИЈЕМ НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ СТУДЕНАТА ДОКТОРСКИХ СТУДИЈА НА ФПНЈ


12. 11. 2024. године, на Факултету педагошких наука дочекана је нова генерација студената докторских академских студија. У пријатној атмосфери упознавања са професорима, студентима су уручени индекси и дате све потребне информације за успешан почетак. Поносни смо што и ове године имамо докторанде из различитих крајева Србије.

 

Изабрани учесници програма LET’s STREAM


Са задовољством објављујемо листу изабраних учесника за програм LET’s STREAM. Kомисија за селекцију креирала је листу са три категорије: 

  • Прва група обухвата 25 кандидата који учествују у целокупном програму и којима ће трошкови летње школе бити покривени. 
  • Друга група обухвата 5 кандидата који су позвани да присуствују онлајн програму и летњој школи, али морају сами да покрију своје трошкове, осим ако неко из прве групе одустане.
  • Трећа група се састоји од 10 учесника који живе у Јагодини или околини и који учествују у онлајн програму и летњој школи, али без покривених трошкова летње школе.

Изабрани су следећи учесници:

    1. Сара Чубић
    2. Миша Поповић
    3. Снежана Савић
    4. Данијела Андрејић
    5. Марина Лазаревић
    6. Маја Нешић
    7. Александар Ђорђевић
    8. Марко Николић
    9. Марија Крстић Радојковић
    10. Јелена Алексић
    11. Невена Рудинац
    12. Славица Јеремић
    13. Мирјана Михок
    14. Јелена Пеурача
    15. Ивана Анисијевић
    16. Јована Миленковић
    17. Сандра Тасић
    18. Данка Кузић
    19. Снежана Цветиновић
    20. Слађана Димитријевић
    21. Виолета Марјановић
    22. Немања Петровић
    23. Јелена Грубанов Жутковић
    24. Снежана Васић
    25. Горан Пешић
    26. Ивана Стефановић
    27. Виолета Милосављевић
    28. Светлана Стојковић
    29. Јадранка Јањић
    30. Биљана Ракић

Током процеса селекције увидели смо да је квалитет пријаве учесника (учесници са листе од броја 26 до 30) веома висок, због тога смо одлучили да проширимо листу са још 5 додатних места, тако да сте добили могућност да похађате програм LET’s STREAM. Нажалост, нама средства омогућавају да покријемо само учешће 25 прворангираних учесника па нисмо у могућности да вам пројектом покријемо трошкове смештаја и хране током похађања летње школе. Уколико неко од првих 25 изабраних учесника одустане, обавестићемо вас о томе, јер у том случају постоји могућност да вам, ипак, покријемо трошкове учешћа у летњој школи.

Изабрани учесници из локалне средине:

  1. Ивана Миловановић Маринковић
  2. Маја Ђурић
  3. Јелена Гајић
  4. Ана Миленковић
  5. Тамара Ђурковић
  6. Софија Пешић
  7. Петар Маринковић
  8. Ана Радојковић
  9. Нина Радаковић
  10. Лепосава Младеновић
  11. Дејан Ђокић

Честитамо свим изабраним учесницима и радујемо се вашем учешћу. У току сутрашњег дана ћете добити мејл са детаљним информацијама. У случају да не добијете мејл, обавезно нам се јавите на мејл адресу letstreamfpnj@gmail.com 

 Потребно је да одштампате, попуните, скенирате и вратите нам документе до четвртка, 14. новембра 2024. године до 23.59 часова (алтернативно, можете да снимите јасну фотографију докумената уместо да их скенирате).

Поред тога, послаћемо вам Зоом линк за састанак добродошлице, који ће се одржати у понедељак, 18. новембра 2024. године, у 18.00 часова. Обавезно се придружите састанку да бисте добили важне информације о програму. 

Радујемо се предстојећим активностима LET’s STREAM програма.

 

СТРУЧНИ СКУП МЕДИЦИНСКИХ СЕСТАРА ВАСПИТАЧА НА ФПНЈ – ТЕМА: КОМУНИКАЦИЈА СА РОДИТЕЉИМА


5. 11. 2024. године, на Факултету педагошких наука одржан је стручни скуп који је окупио медицинске сестре васпитаче запослене у предшколским установама из централне Србије. Тема овог стручног скупа била је комуникација медицинских сестара васпитача са родитељима. Предавања на ову тему одржале су доц. др Бојана Димитријевић и проф. др Биљана Стојановић. Учесници су добили корисне информације у вези са датом темом и били су у могућности да дискутују и размене искуства.

На почетку скупа, учесницама су поздравне речи упутиле и проф. др Виолета Јовановић, декан Факултета, као и проф. др Миа Арсенијевић, руководилац студијског програма Струковна медицинска сестра васпитач.

 

СВАКО СЛОВО – НЕШТО НОВО


Данас је Факултет педагошких наука био простор за истраживање нашим најмлађим гостима и њиховим васпитачицама из вртића Бамби, у години пред полазак у школу. Студенти 4. године ОАС Васпитач у предшколским установама су припремили разноврсне игре и материјале за госте. Студенткиња Милица Стриковић реализовала је планирану ситуацију учења у оквиру пројекта Методичког практикума упознавања околине. У оквиру пројекта „Свако слово нешто ново“ имали су прилику да истраже парк и зграду Факултета. Посетили су библиотеку и читаоницу, учионице, кабинет за ликовно и лабораторију за природне науке. Захваљујемо се вртићу Бамби и радујемо будућој сарадњи.

https://fb.watch/vH9ISBw6fU/