Osnovne akademske studije Vaspitač u domovima
Studijski program osnovnih akademskih studija Vaspitač u domovima za sticanje stručnog naziva Diplomirani vaspitač traje osam semestara, odnosno četiri školske godine ukupnog obima 240 ESPB.
Program poseduje sve elemente predviđene Zakonom o visokom obrazovanju i standardima za akreditaciju studijskih programa I nivoa studija. Vrsta studija i ishodi procesa učenja u skladu su sa zakonom koji utvrđuje nacionalni okvir kvalifikacija.
Osnovna svrha programa jeste obrazovanje visokoprofesionalnog vaspitačkog kadra u oblasti domskog vaspitanja i obrazovanja.
Osnovni cilj studijskog programa je osposobljavanje studenata za efikasno i efektivno obavljanje pedagoškog rada u: srednjoškolskom domu, internatu u sklopu škole, ustanovama za decu bez roditeljskog staranja i ustanovama za specijalizovani pedagoški rad i smeštaj dece.
Upis u prvu godinu studija vrši se na osnovu konkursa koji raspisuje Univerzitet u Kragujevcu, a sprovodi ga Fakultet pedagoških nauka, Jagodina. Na studije prvog stepena može se upisati lice koje ima prethodno završeno srednjoškolsko obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju. Izbor kandidata za upis na studijski program obavlja se na osnovu postignutog uspeha kandidata tokom srednjoškolskog obrazovanja i uspeha postignutog na prijemnom ispitu, koji na javan i unapred propisan način organizuje Fakultet.
Završetak programa omogućava studentima nastavak studija na nivou master akademskih studija.
Kurikulum programa sadrži 35 obaveznih predmeta i 41 izbornih predmeta od kojih student bira 9. U prvoj, trećoj i četvrtoj godini student se opredeljuje za po dva izborna predmeta, dok se u drugoj godini student opredeljuje za tri izborna predmeta. Faktor izbornosti prema pozicijama gde student bira predmete iznosi 20,42% što je u skladu sa definisanim akreditacionim standardima.
Studenti na svakoj godini studija realizuju praksu i to: u prvoj godini praksu u trajanju od dve nedelje vrednosti 4 ESPB, dok u drugoj, trećoj i četvrtoj godini praksa je trajanja po 4 nedelje vrednosti po 6 ESPB.
Struktura studijskog programa definisana je sa 12,08% akademsko-opšteobrazovnih, 17,08% teorijsko-metodoloških, 35,42% naučno-odnosno umetničko-stručnih i 35,42% stručno-aplikativnih predmeta od ukupnog broja ESPB programa, što je u skladu sa postavljenim kriterijumima.
Lista obaveznih i izbornih predmeta sa okvirnim sadržajem, specifikacija prakse, kao i njihov način izvođenja i bodovne vrednosti iskazane u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova dostupni su u knjizi predmeta. Knjiga predmeta sadrži preduslove za upis pojedinih predmeta kao i ishode procesa učenja svakog predmeta.
Nastava se izvodi putem predavanja, vežbi, konsultacija i mentorskog rada. Posebna pažnja poklanja se individualnom radu sa studentima tokom konsultacija i mentorskog rada pri izradi predispitnih obaveza u vidu seminarskih radova ili projekata. Kvalitetu nastavnog procesa doprinose i gostovanja stručnjaka iz prakse koje Fakultet periodično organizuje u okviru radionica, stručnih skupova i konferencija.
Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa regulisani su opštim aktom Fakulteta.