Fakultet pedagoških nauka

FAKULTET PEDAGOŠKIH NAUKA UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU, JAGODINA Milana Mijalkovića 14, 35000 Jagodina, Tel/Faks: +381 (0)35 8223-805, Tel: +381 (0)35 8222-262

DAN FAKULTETA PEDAGOŠKIH NAUKA UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU


DAN FAKULTETA PEDAGOŠKIH NAUKA
UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU
Svečana akademija U SLAVU ĐAČKOG DRUŠTVA „UZDANICA“

13. decembar 2019.
Amfiteatar Fakulteta pedagoških nauka Jagodina

 

Svečana akademija povodom obeležavanja 121 godine od osnivanja Srpske kraljevske muške učiteljske škole jagodinske, 26 godina Fakulteta pedagoških nauka u Jagodini, koji nastavlja tradiciju Škole, održava se u amfiteatru Fakulteta pedagoških nauka u petak, 13. decembra 2019. u 13 časova.

Na Fakultetu će tog dana u 12 časova biti predstavljena arhiva i prvi tom monografije „Knjiga sećanja: Učiteljska škola u Jagodini 1920–1940. u sećanju njenih učenika”, koju su priredili prof. dr Ilijana Čutura i Ninoslav Stanojlović.

Fakultet će, pored mnogobrojnih uglednih zvanica, ugostiti i delegacije Visoke škole „Jožef Etveš” iz Baje (Mađarska), sa kojom ima višegodišnju uspešnu saradnju u okviru Erazmus programa, i srpske obrazovne ustanove „Nikola Tesla” iz Budimpešte.

„Počasna diploma narodnog učitelja” za poseban doprinos razvoju obrazovanja i afirmaciju Fakulteta, ove godine je pripala prof. dr Tiodoru Rosiću. Tiodor Rosić je osim višegodišnjeg profesorskog staža na Fakultetu pedagoških nauka u oblasti metodike nastave srpskog jezika i književnosti i metodike razvoja govora poznat u širim krugovima nacionalnog književnog i kulturno-prosvetnog života i po svestranom stvaralačkom radu. On je i pesnik, pisac pripovedaka, romana, bajki i priča za decu, antologičar, autor radova iz nauke o jeziku, eseja, studija, kritika i prikaza.

Član je Udruženja književnika Srbije, nekadašnji je sekretar Srpske književne zadruge, direktor i glavni i odgovorni urednik izdavačke delatnosti BIGZ-a, osnivač i urednik Filološke biblioteke (SKZ i BIGZ). Uređivao je i nekoliko značajnih književnih časopisa i listova. Bio je savetnik ministra prosvete i sporta, umetnički direktor Raških duhovnih svečanosti, utemeljivač, organizator i predavač Tribine srbistike, koja se u okviru pomenute manifestacije bavila aktuelnim pitanjima srpskog jezika. Dobitnik je uglednih nacionalnih književnih priznanja: „Miloš Crnjanski” (1989), „Neven” (1994), „Risto Ratković”, „Dositejevo pero”, „Zlatni beočug” (za trajni doprinos kulturi Beograda) i međunarodne nagrade „Ana Frank”.

Prethodnih godina je ovo priznanje dodeljeno književnicima Dobrici Eriću i Slobodanu Rakitiću, slikaru i dugogodišnjem dekanu Fakulteta Sretku Divljanu, novinarima Živoradu Žiki Nikoliću i Nenadu Ristiću, piscu Milisavu Saviću, akademiku prof. Vladeti Jerotiću i profesoru sociologije i dekanu Fakulteta u periodu od 1994. do 2001. godine, prof. dr Milanu Nedeljkoviću.

Ovogodišnju „Počasnu diplomu magister humanitas” za pedagoško delovanje i poseban doprinos razvoju kulture mladih, Fakultet pedagoških nauka dodeliće glumcu Nikoli Rakočeviću, jednom od autentičnih dragulja ovdašnjeg glumišta. Neposredan pred kamerama i na sceni, ovaj rođeni Kragujevčanin je 2014. godine na Berlinskom filmskom festivalu sa još nekoliko mladih evropskih glumaca zvanično proglašen za filmsku zvezdu u usponu (European Shooting Stars) i prvi je naš glumac sa tim zvanjem i priznanjem.

U serijama, filmovima i pozorištu glumi tipološki različite uloge: značajne ličnosti sa istorijske scene (Teslu, Gavrila Principa, advokata Rudolfa Cistlera), ali i komičnog političara, Hamleta, Otela. Vrlo zapažene uloge ostvario je u filmovima „Šišanje”, „Skidanje”, „Krugovi”. Dobitnik je nekoliko nagrada za najboljeg mladog glumca i najbolju mušku ulogu. Za ulogu u filmu „Branio sam Mladu Bosnu” dobio je nagradu „Car Konstantin” na Filmskim susretima u Nišu (2015). U izuzetno popularnoj igranoj TV seriji kratkog formata „Jutro će promeniti sve” (2018), koja „na savremen način prati generaciju mladih ljudi u Srbiji i njihove životne izazove”, igra glavnu ulogu.

Na Fakultetu pedagoških nauka Nikola Rakočević gostovao je sa predstavom za decu „Tvrdoglavo slonče” i u vrlo posećenom „Razgovoru s povodom” u okviru programa „Putokazi kulture” (april 2019). Govorio je o edukativnoj i terapeutskoj dimenziji umetnosti i važnim kategorijama za vaspitavanje dece i mladih: samopouzdanju, borbi protiv predrasuda na ličnom planu, suočavanju sa problemima, empatiji i odgovornosti prema drugima.

Od oktobra 2019. godine vodi dramsku sekciju na Fakultetu pedagoških nauka, čime neposredno daje umetnički i pedagoški doprinos razvoju kulture mladih. Angažman perspektivnog glumca na Fakultetu izazvao je veliko interesovanje studenata za ovu vannastavnu aktivnost, što dodatno podržava i opravdava predlog da glumac Nikola Rakočević postane ovogodišnji laureat.

Priznanje je ustanovljeno 2015. godine i tada dodeljeno pesniku i romanopiscu Marku Šeliću Marčelu, a nosioci ove diplome takođe su „ambasador srpske trube”, Dejan Petrović, poznati pijanista Vasil Hadžimanov i mladi reditelj Kosta Ristić.

Na svečanoj akademiji, koja će biti posvećena obeležavanju 120 godina od osnivanja Društva „Uzdanica” i 80 godina od objavljivanja prvog broja časopisa „Uzdanica”, biće dodeljene nagrade najuspešnijim studentima osnovih i master akademskih studija i zahvalnice zaslužnim institucijama za saradnju, razvoj i afirmaciju Fakulteta. U umetničkom delu programa nastupiće hor i orkestar, a odlomke iz memoarskih spisa govoriće studenti Fakulteta pedagoških nauka.

Proslavu jubileja obeležili su u prethodnom periodu brojni prateći kulturno-umetnički događaji.