Извештај о реализацији образовних радионица
„Зашто све то могу Магнето и Електро?“
у оквиру пројекта „Суперхероји и моћна наука“
29.11.2019. и 12.12.2019.године
У оквиру пројекта за промоцију и популаризацију науке „Суперхероји и моћна наука“, 29. новембра, реализоване су прве у низу образовне радионице Центра за промоцију науке Факултета педагошких наука у Јагодини.
Одговоре на питање: Зашто све то могу Магнето и Електро?, кроз интерактивне радионице, мултимедијалне садржаје, огледе и STEAM активности, откривали су ученици Oсновне школе „17.октобар“ и малишани вртића „Пчелица“, заједно са својим учитељицама, васпитачицама и студентима Факултета педагошких наука.
На основу популарних сцена из цртаних филмова и филмова о суперхеројима, осмишљени су разноврсни и интересантни огледи и STEAM активности путем којих су учесници радионица учили о тајнама магнетизма, електрицитета и електричне струје. Заједно са реализаторима образовних радионица откривали су и анализирали природне законе који су приказани у сценама цртаних филмова и филмова о суперхеројима. Изучавали су специфичности и јачину електричног и магнетног поља, као и моћи суперхероја засноване на електричном потенцијалу, напону и магнетној сили.
Огледима су испитивали јачину електричне струје, дејство магнета на гвожђе и друге метале и рад силе у електричном пољу. Правећи једноставне моделе електромагнета учили су и о дејству магнетног поља на струјни проводник.
Радионице су реализоване диференцираним групним обликом рада по циклусима, тако да су свим учесници били у прилици да виде и ураде све активности које су биле припремљене. Своју креативност и стечена знања о магнетизму и електрицитету, учесници радионица имали су прилику да примене у STEAM активностима, при креирању свог суперхероја – Ајронмена који одолева или не одолева деловању магнетне силе.
Реализатори радионица били су студенти III и IV године основних академских студија студијског програма Учитељ и Васпитач у предшколским установама:
Анђела Миловановић, Душан Урошевић, Александра Стевановић, Александра Петровић, Невена Милићевић, Милица Раковић, Невена Божанић, Нађа Тасић, Кристина Јовановић, Сара Стојановић, Сара Лекић, Милена Стевановић, Терзић Анђела и Александра Радић.
Предметни наставници – организатори и ментори:
доц. др Оливера Цекић-Јовановић – руководилац пројекта
Асс. Андријана Милетић
Асс. Ана Миљковић-Павловић