Fakultet pedagoških nauka

FAKULTET PEDAGOŠKIH NAUKA UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU, JAGODINA Milana Mijalkovića 14, 35000 Jagodina, Tel/Faks: +381 (0)35 8223-805, Tel: +381 (0)35 8222-262

Arhiva naučnih skupova


Datum:26.06.2008

Metodički aspekti nastave matematike

Regionalni naučni skup na temu Metodički aspekti nastave metematike održan je 23. i 24. juna 2008. godine na Pedagoškom fakultetu u Jagodini, u organizaciji samog Fakulteta, a pod pokroviteljstvom Ambasade Republike Finske u Beogradu. Ovaj skup je deo projekta Razvoj kurikuluma: unapređivanje praktične nastave i istraživanja, peti je i poslednji u toku školske 2007/08. godine u okviru navedenog projekta. Naučnom skupu je prisustvovalo 240 učitelja i nastavnika matematike i informatike iz osnovnih škola Pomoravskog okruga i iz nekoliko susednih okruga. Posebno interesovanje su pokazali studenti Pedagoškog fakulteta, a projektom je do sada obuhvaćeno preko 500 učitelja i nastavnika različitih stručnih profila.

Preuzmite izveštaj

 

mat1 mat2 mat3 mat4

mat5 mat6 mat7 mat8

 


Datum:17.05.2008

Poštovanje različitosti dece u nastavi engleskog jezika na ranom uzrastu

Pedagoški fakultet u Jagodini ponovo je bio centar novih događanja u oblasti obrazovanja: 16. i 17. maja 2008. godine održana je međunarodna konferencija iz oblasti metodike nastave engleskog jezika pod nazivom Poštovanje različitosti dece u nastavi engleskog jezika na ranom uzrastu. Ovo je četvrti skup koji je na ovom fakultetu održan u tekućoj školskoj godini kao deo projekta Razvoj kurikuluma: unapređivanje praktične nastave i istraživanja, čiji je pokrovitelj Ambasada Republike Finske u Beogradu.

Izveštaj

 

elt1 elt2

elt3 elt4 elt5


Datum:10.05.2008

Etička dimenzija obrazovanja

U vreme kada obeležava 110 godina školovanja učitelja, Pedagoški fakultet u Jagodini je na predlog Katedre za humanističke nauke, organizovao, 9. i 10. maja međunarodni naučni skup na temu: Etička dimenzija obrazovanja. Skup je okupio 34 učesnika sa različitih fakulteta i instituta iz zemlje i Regiona.

Izveštaj

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Datum:12.04.2008

Umetnost u metodikama nastave

Na Pedagoškom fakultetu u Jagodini je krajem prošle nedelje, 11. i 12. aprila 2008. godine, održan regionalni naučni skup pod nazivom Umetnost u metodikama nastave. Skup je organizovan pod pokroviteljstvom Ambasade Republike Finske u Beogradu, kao deo projekta Razvoj kurikuluma: unapređivanje praktične nastave i istraživanja, kojim je predviđeno održavanje pet naučnih skupova iz različitih oblasti obrazovanja i stručnog usavršavanja učitelja i nastavnika.

Izveštaj

umetnost2 umetnost3 umetnost4 umetnost5


Datum:23.12.2007

Naučno-stručni skup KNJIŽEVNOST ZA DECU U NAUCI I NASTAVI

Na Pedagoškom fakultetu u Jagodini 21. i 22. decembra 2007. održan je naučni skup Književnost za decu u nauci i nastavi. Skup je organizovan u okviru projekta Reforma kurikuluma: unapređivanje praktične nastave i istraživanja u saradnji sa Vladom Republike Finske.
Programski odbor skupa činili su: prof. dr Vuk Milatović, prof. dr Miomir Milinković, prof. dr Tihomir Petrović, doc. dr Violeta Jovanović i doc. dr Tiodor Rosić. U organizacionom odboru bili su: prof. mr Sretko Divljan, predavač Vera Savić, mr Ilijana Čutura, doc. dr Tiodor Rosić i doc. dr Violeta Jovanović.

Učesnici naučnog skupa bili su eminentni stručnjaci iz oblasti nauke o književnosti, lingvistike i metodike jezika i književnosti, iz zemlje (preko 50 učesnika sa svih državnih univerziteta, od čega 14 sa Pedagoškog fakulteta u Jagodini) i regiona (ukupno 10 učesnika iz Republike Srpske, Crne Gore i Makedonije).

Skup je otvorio i unjegovom radu učestvovao ambasador Republike Finske, gospodin Kari Veijalainen. Sedam referata u plenumu podneli su: prof. dr Tihomir Petrović, prof. dr Miomir Milinković, prof. dr Vuk Milatović, prof. dr Radoje Simić, prof. dr Mito Spasevski prof. dr Cvijetin Ristanović i doc. dr Tiodor Rosić. Potom je rad nastavljen u sekcijama za jezik, književnost i metodiku. Izveštaje o radu sekcija podneli su profesor Miloš Kovačević i profesor Miomir Milinković.

Skup je pružio nova saznanja o aktuelnim kretanjima u savremenoj teoriji književnosti za decu, kao i najsvremenije uvide u književnoteorijske, lingvističke i metodičke pristupe književnosti za decu i mlade. Svi referati sa ovog naučnog skupa biće štampani u zbornicima radova.

nskup_kzdunin1 nskup_kzdunin2 nskup_kzdunin3 nskup_kzdunin4

 


Datum:10.12.2007

Korisne strategije za nastavnike

Jednodnevni seminar pod naslovom Korisne strategije za nastavnike održan je na Pedagoškom fakultetu u Jagodini dana 9. novembra 2007. godine. Predavač je bio Dr Phillipe Dupont, direktor škole za decu i adolescente sa poremećajem ponašanja u državi Merilend, SAD, i predavač organizacije TWI for the Children, Virdžinija, SAD. Osnivač i predsednica ove organizacije, gospodja Bobby Houser, počela je da radi sa decom na Balkanu 1996. godine i već deset godina organizuje timove stručnjaka koji pripremaju i izvode radionice (prvenstveno za nastavu engleskog jezika) za nastavnike koji rade sa decom u letnjim kampovima, sirotištima i centrima za decu sa posebnim potrebama.

Seminar je bio namenjen studentima i nastavnicima Pedagoškog fakulteta, a sastojao se od nekoliko povezanih predavanja o stvaranju uslova za uspešno učenje, motivisanju učenika i strategijama za kontrolu ponašanja. Bilo je prisutno preko sto studenata koji su pokazali veliko interesovanje za teme vezane za njihov budući poziv. Učesnici su predavanja pratili na engleskom jeziku i aktivno učestvovali u diskusiji. Svi učesnici su dobili sertifikat o prisustvu seminaru.

amerikanci_predavanje1 amerikanci_predavanje2 amerikanci_predavanje3


Datum:01.06.2007

Naučno-stručni skup STVARALAŠTVO NIKOLE CVETKOVIĆA

nikolacvetkovic_skup1U organizaciji Univerziteta u Kragujevcu, Pedagoškog fakulteta u Jagodini, Fakulteta za kulturu i medije Megatrend Univerziteta u Beogradu, Banja Luka College-a, Dečjeg pozorišta „Stanislavski“, Jagodina, Književne radionice „Vladimir Krasić“ Beograd Održan je Naučno-stručni skup STVARALAŠTVO NIKOLE CVETKOVIĆA u Jagodini, 1. juna 2007. godine u Svečanoj sali Pedagoškog fakulteta u Jagodini sa početkom u 11.00h.

Nikola Cvetković je rođen 1939. godine u Leskovcu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju. Na Filološkom fakultetu u Beogradu diplomirao je 1964. godine na Grupi za jugoslovensku i opštu književnost. Na istom fakultetu je 1973. godine magistrirao („Poetika Milana Dedinca“). Doktorsku disertaciju „Pesničko stvaralaštvo i poetika Miloša Crnjanskog“ odbranio je 1981. godine pred komisijom Filološkog fakulteta u Beogradu …

Program skupa


Ruka u testu – internacionalni seminar

U okviru programa profesionalnog razvoja nastavnika u Srbiji „Korak“, marta 2006. godine na fakultetu je organizovan seminar pod nazivom Ruka u testu. Seminar je imao za cilj da postavi teorijsku osnovu za istraživanje mogućnosti eksperimentalnog rada na polju nastave prirodnih nauka, kao i da da praktične smernice u ovakvom radu. Studenti fakulteta i učitelji-mentori upoznali su se sa osnovnim idejama programa La main a la pate u Francuskoj i mogućnostima realizacije sadržaja prirodnih nauka na predškolskom uzrastu i u mlađim razredima osnovne škole. Predavači na seminaru bili su: Cecile de Hosson (Univerzitet Pariz VII), doktor Vera Bojović (Ministarstvo prosvete i sporta), profesor dr Dušanka Obradović (PMF Novi Sad) i dr Stevan Jokić, rukovodilac projekta i naučni saradnik Instituta za nuklearne nauke u Vinči.

Zamke u nastavi srpskog jezika i književnosti – mentorski seminar održan je u decembru 2005. Seminar je imao za cilj da stvori metodološke osnove za kreiranje savremenog mentorskog sistema u profesionalnoj praksi studenata i praktično i stručno osposobe učitelje-mentore za pružanje instrukcija, kompetentne podrške i povratnih informacija studentima na praksi.

engleski1 engleski2 medjunarodna2

Zamke u nastavi srpskog jezika i književnosti – drugi mentorski seminar održan je u maju 2006. Seminar je imao za cilj da unapredi teorijska znanja učitelja-mentora iz oblasti srpskog jezika, književnosti i metodike srpskog jezika i književnosti. Na taj način učitelji koji su mentori studentima na profesionalnoj praksi mogu podržati studente i u primeni savremenih saznanja, metoda i oblika rada i nastavnih sredstava.
Programi seminara, odnosno teme predavanja i radionica utvrđene su u saradnji sa učiteljima koji su u blagovremeno sprovedenoj anketi naveli najčešće nedoumice u čijem rešavanju bi im bila dragocena pomoć odgovarajućih stručnjaka. Predavači na seminaru (dr Milentije Đorđević, mr Ana Jovanović, mr Ilijana Čutura, Branko Ilić, mr Miodrag Pavlović, mr Sanja Golijan, mr Smežana Marković) bili su profesori i asistenti sa Učiteljskog fakulteta u Jagodini, Učiteljskog fakulteta u Somboru, Filozofskog fakulteta u Nišu i Filološkog fakulteta u Kragujevcu. Predavači su osim dobro pripremljenih izlaganja i maštovito urađenih prezentacija polaznicima ponudili i sadržajan štampani materijal koji je poslužio kao osnova za radionaičarski rad, ali i sistematizovani pregled obrađenih tema.

Organizacijom seminara Zamke u nastavi srpskog jezika i književnosti i kako ih izbeći Učiteljski fakultet u Jagodini otpočeo je sa realizacijom programa permanentnog stručnog usavršavanja nastavnika osnovnih škola u Srbiji.
Mentorski seminar za nastavnike engleskog jezika činilo je sedam predavanja i sedam radionica. Cilj ovog seminara bio je da nastavnicima pruži podršku u segmentima metodike engleskog jezika bitnim i za rad u mlađim razredima osnovne škole. Kako se na Fakultetu planira formiranje modula za engleski jezik, seminar je podržao istraživanja teorijsko-metodoloških osnova i planiranje kurikuluma za ovaj modul. „. Seminar je činilo sedam predavanja i sedam radionica koje su održali profesori metodike engleskog jezika sa Univerziteta u Beogradu, Kragujevcu i Nišu, kao i treneri akreditovani od strane Ministarstva prosvete i sporta Srbije i Britanskog Saveta u Beogradu.

Program Dete je otac čoveka činili su susreti sa Draganom Lakićevićem i Grozdanom Olujić (autorima književnih dela u sastavu školske lektire predviđene osnovnoškolskim kurikulumom). Osnovni ciljevi programa jesu: istraživanje novih mogućnosti za tumačenje književnih dela na osnovu razgovora sa samim autorom, povećanje zainteresovanosti studenata za izučavanje književnosti za decu i metodike književnosti.

Međunarodna studentska konferencija Nasilje i škola, u organizaciji Unije studenata učiteljskih fakulteta Srbije, održana je u februaru 2006. u Kragujevcu. Projekat čini serija aktivnosti, a studenti našeg fakulteta organizovali su ovu konferenciju u saradnji sa programom „Korak“ i Univerzitetom u Kragujevcu. Učesnici sa prostora cele bivše Jugoslavije u okviru ove konferencije realizovali su snimanje dva video spota o nasilju u školi. Među predavačima i moderatorima bile su i dr Vesna Trifunović i mr Ilijana Čutura. Nastavno-naučno veće Fakulteta usvojilo je izveštaj o ovoj konferenciji.

 

ruka_u_testu1 ruka_u_testu2 ucionica1