На данашњи дан 15. октобра 1856. рођен је Сретен Аџић

На данашњи дан 15. октобра 1856. рођен је Сретен Аџић, педагог, оснивач и први управитељ Мушке учитељске школе у Јагодини, човек изузетног реформаторског духа и напредних идеја које и данас представљају водиље у нашем раду. Огромно знање и искуство преносио је годинама Сретен Аџић на будуће учитеље у Учитељској школи у Јагодини, увек показујући и доказујући да је од највеће друштвене важности – ко учи учитеље. Многе новине које је дугогодишњи управитељ увео у школску праксу и данас бисмо могли сматрати напредним.

Из школе, која је одшколовала генерације квалитетних учитеља и многе значајне посленике српске културе, изникао је и данашњи Факултет педагошких наука у Јагодини. Тако се учење и идеје Сретена Аџића негују и примењују, кроз већ трећи век српске педагогије и просвете.
Фонт коришћен у тексту је на основу рукописа Сретена Аџића израдио и поклонио Факултету педагошких наука у Јагодини професор Драган Пешић. Фонт се може слободно преузети са сајта Факултета.